Roháč obyčajný. Najväčší, chránený a užitočný chrobák.

Roháč obyčajný patrí k druhom s európskym významom. V tomto zozname sa nachádza len o čosi viac ako sto živočíchov. Aj na Slovensku, je teda prísne chránený. Jeho spoločenská hodnota dosahuje sumu 230 eur. Pri zabití, alebo inom zranení vám teda hrozí pokuta až do tejto výšky. Zákonom je zakázaný taktiež ich zber, alebo vynášanie z ich prirodzeného prostredia.
Vyskytuje sa takmer v celej Európe. Niektoré jeho poddruhy sa však, sem tam objavia aj v Turecku, Grécku a Bulharsku. Na Slovensku sa sním stretneme predovšetkým na východe a juhu krajiny. Veľmi zriedkavo sa môže zatúlať aj na sever.

chrobák
 

Najväčší chrobák Európy

 
Jedná sa o najväčšieho chrobáka žijúceho v Európe. Dospelý samček je dlhý tri až 9 centimetrov, samičky sú o čosi menšie.
Ich prirodzeným prostredím sú listnaté lesy, no najmä tie dubové. Keďže sú neustále vyrubované, roháč stráca svoj domov a obživu. Dospelé jedince sa ukrývajú v dutinách stromov a ich základnou potravou je skysnutá šťava, vytekajúca z poškodených konárov.  Preto sú jeho stavy stále nižšie. Okrem samotného výrubu, je však problémom, že z lesa miznú aj staré, popadané a rozkladajúce sa duby. Bez nich sa tento chrobák totiž neodkáže vyvinúť. 
Samičky kladú vajíčka do práchnivých kmeňov starých dubov. Vyliahnuté larvy sa živia takzvaným práchnom, čiže rozkladajúcim sa drevom. Tým zároveň napomáhajú jeho rozkladu. Vývin lariev trvá neuveriteľné tri až osem rokov. Po tom, ako z nich vznikne dospelý jedinec, žije iba niekoľko týždňov. Samček uhynie okamžite po párení a samička až po nakladení vajíčok.

roháč
 
Mužské pohlavie tohto druhu, bolo obdarované veľkými hryzadlami, ktoré pripomínajú rohy. Využívajú ich pri boji o samičku. Aj keď sa na prvý pohľad môžu zdať silné a nebezpečné, pre človeka sú v skutočnosti úplne neškodné . Takže pohryzenie od roháča nám absolútne nehrozí. Malý štípanec, nám môže uštedriť skôr samička, ktorá má svoje hryzadlá paradoxne omnoho menšie.
 

4.2/5 - (6 votes)